Yahoo Poland Wyszukiwanie w Internecie

Search results

  1. Tabela ciepła skraplania substancji. Zadanie: 1 kg pewnej cieczy oddał 879 kJ energii podczas skraplania. Jaka to była ciecz? m = 1 kg Q = 879 kJ c p = ? c p = Q/m c p = 879 kJ / 1 kg = 879 kJ/kg – w tablicach możemy sprawdzić, że jest to ciepło skraplania etanolu Odpowiedź: Ta ciecz to etanol.

  2. Ciepło skraplania – ilość energii oddanej przy skraplaniu przez jednostkę masy danej substancji. W układzie SI jednostką ciepła skraplania jest J/kg (dżul na kilogram). W danych warunkach jest równe ciepłu parowania. Zobacz też. ciepło właściwe; ciepło spalania; wartość opałowa

  3. Skraplanie – zjawisko zmiany stanu skupienia, przejścia substancji z fazy gazowej w fazę ciekłą [1]. Przeciwieństwo parowania . Skraplanie oraz sublimacja są określane wspólnym terminem kondensacja . Skraplanie może zachodzić przy odpowiednim ciśnieniu i w temperaturze niższej od temperatury krytycznej.

  4. Przemiany te nazywamy przemianami stanu skupienia. Są to: topnienie, wrzenie, skraplanie i krzepnięcie. Możliwe jest również bezpośrednie przejście z fazy stałej do gazowej, czyli tzw. sublimacja. To, czy określona substancja będzie w stanie stałym, ciekłym czy gazowym, zależy od temperatury i od ciśnienia panującego nad jej powierzchnią.

  5. Wzór na I zasadę termodynamiki. Wzór na energię potrzebną do ogrzania ciała. Wzór na ciepło pobrane poczas topnienia. Wzór na ciepło oddane podczas krzepnięcia. Wzór na energię pobraną podczas parowania cieczy w temperaturze wrzenia. Wzór na energię oddaną podczas skraplania pary. 1. Energia wewnętrzna. Każde ciało posiada pewną energię wewnętrzną.

  6. podawać definicje ciepła właściwego, ciepła topnienia (krzepnięcia) i parowania (skraplania); obliczać ilość energii potrzebnej do ogrzania ciała o zadany przyrost temperatury; obliczać ilość energii potrzebnej do stopnienia lub odparowania zadanej ilości substancji.

  7. Parowanie i skraplanie. Cele: Przeanalizujesz zmiany energii wewnętrznej i temperatury podczas procesów parowania i skraplania. Dowiesz się od jakich czynników zależy szybkość parowania. Dowiesz się kiedy zachodzi wrzenie i czym wrzenie różni się od parowania. Parowanie.