Yahoo Poland Wyszukiwanie w Internecie

Search results

  1. Cisplatyna (łac. Cisplatinum), PtCl 2 (NH 3) 2 – nieorganiczny związek chemiczny, kompleks platyny na stopniu utlenienia II, w którym ligandami są 2 atomy chloru i 2 cząsteczki amoniaku rozmieszczone płasko w konfiguracji cis. Stosowana jest jako lek cytostatyczny w chemioterapii kilku rodzajów nowotworów złośliwych.

  2. Cisplatyna została dopuszczona do stosowania w latach 70-tych XX wieku, jako pierwszy lek z grupy leków przeciwnowotworowych zawierających platynę. Stosowana początkowo w leczeniu raka jąder i raka jajnika , szybko stała się podstawą wielu schematów leczenia skojarzonego nowotworów różnego typu.

  3. Cisplatyna jest chemioterapeutykiem, który hamuje syntezę DNA tworząc wiązania krzyżowe uniemożliwiające rozplecenie oraz replikację łańcucha DNA. Cisplatyna hamuje również syntezę białek oraz RNA, wykazuje działanie immunosupresyjne, przeciwbakteryjne, a także zwiększające wrażliwość na promieniowanie.

  4. 31 maj 2018 · Cisplatyna to lek, który jest wykorzystywany zarówno w monoterapii, jak i wielolekowej terapii nowotworów złośliwych. Stosuje się go m.in. w raku płuc, jajnika, pęcherza moczowego i szyjki macicy. Chemioterapia cisplatyną związana jest jednak z wieloma skutkami ubocznymi.

  5. 15 sty 2020 · Cisplatyna jest stosowana w leczeniu zamkniętym. Wykorzystuje się ją w chemioterapii zwalczającej raka jąder czy szyjki macicy. W trakcie stosowania może wystąpić szereg działań niepożądanych. Z tego względu postanowiliśmy sprawdzić, jak działa cisplatyna.

  6. Dowiedziono, że cisplatyna ma działanie ototoksyczne, nefrotoksyczne i neurotoksyczne o charakterze kumulacyjnym. Toksyczne działanie na nerki ma przede wszystkim charakter kumulacyjny, jest ciężkie i wymaga stosowania szczególnych środków ostrożności podczas leczenia cisplatyną (patrz punkty 4.2 i 4.8).

  7. 19 mar 2022 · Cisplatyna - wskazania do stosowania. Składnikiem aktywnym preparatu Cisplatyna jest platyna. Wykorzystywana jest w chemioterapii w leczeniu: raka pęcherza moczowego; raka jąder; raka szyjki macicy; płaskonabłonkowego raka głowy i szyi; niedrobnokomórkowego raka płuc; drobnokomórkowego raka płuc.

  1. Ludzie szukają również