Yahoo Poland Wyszukiwanie w Internecie

Search results

  1. Cud mniemany, czyli Krakowiacy i Górale – wodewil z muzyką Jana Stefaniego do libretta Wojciecha Bogusławskiego, wystawiony w niedzielę 1 marca 1794 roku w Teatrze Narodowym w Warszawie. Uważany za pierwszą operę narodową (określenie Leona Schillera ) [2] Dzięki Schillerowi (i jego aranżacji) opera (wodewil?

  2. pobierz książkę. czytaj online. Cud mniemany, czyli Krakowiacy i Górale, wodewil autorstwa Wojciecha Bogusławskiego z muzyką Jana Stefaniego, wystawiony po raz pierwszy prawdopodobnie 1 marca 1794 r. w Teatrze Narodowym w Warszawie, uchodzi za pierwszą polską operę narodową.

  3. wolnelektury.pl › katalog › lekturaWolneLektury.pl

    Wojciech Romuald Bogusławski, ur. 9 kwietnia 1757 w Glinnie, zm. 23 lipca 1829 w Warszawie, uchodzi za jednego z twórców narodowego teatru polskiego. Był aktorem, śpiewakiem operowym, reżyserem, dramatopisarzem, tłumaczem, teoretykiem i historykiem teatru. Propagował ideologię oświecenia i wolnomularstwo.

  4. Morgal, Świstos, Górale, drużbowie. Bardos, ubogi student z Krakowa. Miechodmuch, organista. Stara baba . Druhny – Drużbowie – Krakowiacy – Wieśniaczki – Górale – Góralki – Pastuch – Muzykanci. Rzecz dzieje się we wsi Mogile, o milę od Krakowa. Odsłona I. Odsłona II.

  5. 12 gru 2020 · 120 minut. "Cud mniemany, czyli Krakowiacy i Górale" to opera komiczna we dwóch aktach oryginalnie przez Wojciecha Bogusławskiego napisana z muzyką Jana Stefaniego, a właściwie singspiel, czyli śpiewogra inspirowana Mozartem i jego Uprowadzeniem z Seraju i Czarodziejskim fletem.

  6. Fabuła opery Cud mniemany, czyli Krakowiacy i górale. Autorem libretta opery jest Wojciech Bogusławski, który jest dziś określany jako ojciec polskiego teatru. Był dyrektorem Teatru Narodowego w Warszawie, a podczas swojej działalności stworzył wyjątkowo dużo utworów scenicznych.

  7. Cud mniemany czyli Krakowiacy i górale, Oglądaj na TVP VOD. Cud mniemany czyli Krakowiacy i górale. Komedia, w której akcja rozgrywa się w dwóch płaszczyznach – na scenie, przybierającej postać wsi Mogiła pod Krakowem oraz na widowni, na której widzowie mogą podziwiać popisy bohaterów sztuki.