Yahoo Poland Wyszukiwanie w Internecie

Search results

  1. Jezioro traci ok. 2500 mm rocznie wskutek parowania; ponadto prawdopodobnie 250 mm zasila wody gruntowe. Jezioro zasilają wody rzek: Szari (95%), El Beid (4%) i Komadugu Yobe (1%). Zlewnia jeziora obejmuje obszar 2434 tys. km².

  2. 16 gru 2020 · AKTUALIZACJA 16.12.2020 16.12.2020 14:16. Jezioro Czad było do niedawna trzecim lub czwartym co do wielkości (w zależności od sezonowych zmian stanu wody) jeziorem Afryki i najważniejszym zbiornikiem wody w Sahelu. Z jego wód korzystało 22 milionów ludzi. Obecnie jego powierzchnia zmniejszyła się o ponad 90%.

  3. Czadjezioro bezodpływowe w środkowej Afryce, w Kotlinie Czadu, na pograniczu Czadu, Nigerii, Nigru i Kamerunu. Wskutek zmian klimatycznych i w wyniku działalności człowieka jezioro zanika – powierzchnia akwenu wynosi mniej niż 2 tys. km², podczas gdy w 1973 roku – 25 tys. km².

  4. 27 mar 2019 · Afrykańskie jezioro Czad od lat 60. skurczyło się do ułamka swojej dawnej powierzchni, co przyniosło niedobór ryb oraz wody do nawadniania. Dodatkowe obciążenie uszczuplające zasoby stanowią wysiedleńcy i uchodźcy, których byt jest w tej chwili uzależniony od tego jeziora.

  5. Jezioro Czad to duże słodkowodne jezioro położone w środkowej Afryce, na granicy Nigru, Nigerii, Kamerunu i Czadu. Jest to czwarte co do wielkości jezioro na kontynencie i jedno z najważniejszych źródeł słodkiej wody dla wielu setek tysięcy ludzi w regionie.

  6. Dziś waha się w granicach 1,5 tys. km². Jezioro Czad stanowi źródło utrzymania dla rybaków, którzy wędrują za kurczącym się jeziorem. Jeśli nic się nie zmieni razem z nim znikną potężne zasoby żywności. Hydrolodzy twierdzą, że istnieje szansa na ratunek dla jeziora. Chcą do niego przetransportować wodę z rzeki Ubangi.

  7. W regionie jeziora Czad zmiany klimatyczne i konflikty wzajemnie się nasilają. Z jednej strony masowa i ciągła przemoc uniemożliwia ludziom przystosowanie się do nowych warunków klimatycznych. Z drugiej strony skrajne ubóstwo i głód wywołane surową pogodą skłaniają wielu do przyłączenia się do grup zbrojnych.