Yahoo Poland Wyszukiwanie w Internecie

Search results

  1. Czas krwawienia (w skrócie BT; z ang. bleeding time) to klasyczne i proste badanie diagnostyczne pozwalające ocenić funkcjonowanie układu krzepnięcia w zakresie zdolności naczyń włosowatych i płytek krwi do tworzenia tzw. czopa pierwotnego. Jak przebiega to badanie? O czym świadczy zbyt długi lub zbyt krótki czas krwawienia?

  2. Czas krwawienia to czas upływający od zranienia skóry do ustania krwawienia. Zależy on w głównej mierze od prawidłowej funkcji płytek krwi i drobnych naczyń krwionośnych (przede wszystkim włośniczek i żyłek) oraz od ich zdolności tworzenia skrzepu w miejscu uszkodzenia naczynia.

  3. Czas krwawienia – badanie diagnostyczne, w którym określa się czas pomiędzy momentem uszkodzenia skóry a momentem ustania wypływu krwi. Świadczy o zdolności małych naczyń skóry i płytek krwi do wytworzenia zakrzepu w miejscu uszkodzenia. Czas krwawienia określa się wykonując standaryzowane nacięcia skóry na przedramieniu, po ...

  4. 16 cze 2023 · Normy, wskazania, przygotowanie. Czas krwawienia to wskaźnik, stosowany w diagnozie zaburzeń procesów krzepnięcia krwi. Określa on długość czasu, jaka mija od chwili zranienia skóry do momentu ustania krwawienia. Wyniki te są szczególnie istotne w przypadku oceny choroby von Willebranda czy małopłytkowości.

  5. Badania układu krzepnięcia powinny być wykonane natychmiast po odwirowaniu próbki, jeśli jest to niemożliwe to otrzymane osocze może być przechowywane w temp. 4°C do 2 godzin od pobrania lub zamrożone w temperaturze poniżej 20°C (przechowywanie przez okres kilku tygodni).

  6. Czas protrombinowy ( prothrombin time – PT) to parametr odzwierciedlający sprawność zewnątrzpochodnego układu krzepnięcia, a więc uwarunkowany zawartością w osoczu czynników krzepnięcia V, VII, X oraz protrombiny i fibrynogenu. Nie zależy on od pozostałych czynników krzepnięcia ani od liczby płytek krwi.

  7. Metoda oznaczania. Czas krwawienia do niedawna oznaczano po wykonaniu standaryzowanych nacięć na skórze przedramienia za pomocą nożyków zwykle w czasie stazy żylnej, usuwając wypływającą krew za pomocą bibuły filtracyjnej. Obecnie w Europie metoda ta nie jest już stosowana.