Yahoo Poland Wyszukiwanie w Internecie

Search results

  1. czoło lodowca. Znaleźliśmy 40 haseł określenia "czoło lodowca". Trafność najlepszego hasła: 10/10. Hasło.

  2. Czoło lodowca – najniżej położona krawędź lodowca, zawsze prostopadła do toru ruchu i znajdująca się w obszarze ablacji (poniżej linii równowagi bilansowej ). Czoło lodowca stanowi punkt (linię), w którym ruch masy lodu jest równoważony przez jego topnienie.

  3. Czoło lodowca lub lądolodu tworzy się w miejscu, w którym dostawa lodu na skutek płynięcia z obszaru źródłowego jest równoważona przez jego topnienie ( ablację ). W miejscu tym wytapiany jest materiał niesiony przez lodowiec, tworząc wzgórza (wał) moreny czołowej.

  4. 4 kwi 2020 · Rzeźbotwórcza działalność lodowców górskich. Lodowce górskie rzeźbią teren w małej skali – w górach i ich bezpośrednim sąsiedztwie. Utworzone przez nie formy potrafią być jednak rozległe i majestatyczne, a przede wszystkim niezwykle intrygujące. Spis tematów (kliknij, aby przejść do wyboru tematów)

  5. 5 kwi 2020 · Kluczowa dla zrozumienia rzeźbotwórczej działalności lądolodu jest znajomość faktu, iż odnosi się to przede wszystkim to zjawisk historycznych. Ostatnie zlodowacenie zaczęło ustępować 12 000 lat BP (około 10 000 lat p.n.e.) i współcześnie działalność lądolodów ogranicza się wyłącznie do Grenlandii i Antarktydy.

  6. 8 wrz 2022 · Co ważne, już teraz topnienie lodowca odpowiada za 4-procentowy wzrost poziomu mórz na całym świecie. Co to zatem oznacza? W tym tygodniu na łamach czasopisma naukowego „Nature Geoscience” ukazał się artykuł, w którym naukowcy szczegółowo opisali proces topnienia lodowca.

  7. Jeżeli dostawa lodu przewyższa ablację (topnienie) i w związku z tym czoło lodowca przesuwa się ku przodowi - następuje transgresja lodowca. Gdy dopływ nowego lodu jest równoważony stratami wywołanymi ablacją, to czoło lodowca nie zmienia zasięgu; mowa wówczas o postoju lodowca.