Yahoo Poland Wyszukiwanie w Internecie

Search results

  1. Czynniki biotyczne (gr. βίος, bios – życie) – czynniki ekologiczne polegające na oddziaływaniu żywych organizmów w sposób bezpośredni lub pośredni na inne organizmy. Czynniki biotyczne, podobnie jak czynniki abiotyczne (fizykochemiczne), regulują rozmieszczenie i liczebność populacji.

  2. Czynniki biotyczne, czynniki biologiczne – czynniki ożywione, które wraz z elementami nieożywionymi tworzą siedlisko i stanowią czynniki ekologiczne. Czynniki biotyczne, a więc wszystkie organizmy żywe danego środowiska, wywierają wpływ na funkcjonowanie i rozwój oraz przystosowanie innych organizmów, a także na elementy ...

  3. Dwa czynniki biotyczne to te, które obejmują florę i faunę ekosystemu. Są to żywe istoty, które prowadzą życie, niezależnie od tego, czy są zwierzętami, roślinami czy bakteriami. W tym rozróżnieniu uwzględniamy potrzeby żywieniowe każdego organizmu i jego diety.

  4. ten czynniki lub składniki biotyczne są wszyscy organizmy żywe: zwierzęta, rośliny, grzyby, bakterie i inne mikroorganizmy (czyli całe Królestwa Natury) oraz interakcje między nimi. Zestaw tych czynników daje początek temu, co znamy jako biocenoza.

  5. Do czynników biotycznych można zaliczyć m.in. dostępność pokarmu, obecność drapieżników, występowanie organizmów zapylających, tworzenie mikroklimatu charakterystycznego dla określonego zbiorowiska roślinnego, np. lasu. Do najważniejszych czynników abiotycznych należą dostępność tlenu, wody, światła oraz temperatura.

  6. W ekologii na ekosystem składają się czynniki biotyczne i abiotyczne . Czynniki biotyczne to żywe części ekosystemu, takie jak rośliny, zwierzęta i bakterie. Czynniki abiotyczne to nieożywione części środowiska, takie jak powietrze, minerały, temperatura i światło słoneczne.

  7. Czynniki biotyczne i abiotyczne. Podstawowym celem ekologii jest poznanie i zrozumienie występowania, liczebności i rozmieszczenia organizmów w danym środowisku. Na przykład twoje podwórko lub okoliczny park mają prawdopodobnie bardzo inny zestaw roślin, zwierząt i grzybów niż podwórko ucznia Khan Academy po przeciwnej stronie kuli ziemskiej.