Yahoo Poland Wyszukiwanie w Internecie

Search results

  1. Czynność prawna (łac. negotium) – czynność konwencjonalna (skonstruowana przez normę prawną) podmiotu prawa cywilnego, zawierająca treść określającą konsekwencje prawne zdarzenia prawnego. Jest to całość zdarzenia prawnego, w skład którego wchodzi co najmniej jedno oświadczenie woli.

  2. 7 gru 2011 · Czynność prawna to oświadczenie woli, które wywołuje określone zdarzenie prawne REKLAMA Kodeks cywilny nie przewiduje ustawowej definicji czynności prawnej – a jej wypracowanie nawet na tle doktryny prawniczej nie jest taka prosta.

  3. Przez czynność prawną należy rozumieć świadome i zgodne z przepisami prawa zachowanie, które zmierza do wywołania skutków prawnych mocą odpowiednich oświadczeń woli składających się na treść czynności prawnej. Niekiedy, dla skuteczności czynności prawnej wymagana jest forma szczególna.

  4. Czynność prawna to wyrażenie woli przez każdą osobę fizyczną i prawną zmierzającą do wywołania określonego skutku prawnego zobowiązującego czy rozporządzającego. Czynności prawne prowadzą do zawarcia umowy, rozwiązania umowy lub przyjęcia na siebie konkretnych obowiązków prawnych.

  5. Czynność prawna jest instrumentem, za pomocą którego podmioty prawa cywilnego mogą kształtować (tworzyć, znosić i zmieniać) wiążące je stosunki prawne, czyli przyjmować na siebie obowiązki prawne i zyskiwać uprawnienia. W ten sposób czynności prawne służą realizacji zasady autonomii woli.

  6. Encyklopedia PWN. czynność prawna, świadome i zgodne z przepisami prawnymi zachowanie się osoby fiz. lub prawnej zmierzające do ustanowienia, zmiany lub zniesienia stosunku prawnego; niezbędnym elementem czynności prawnej jest oświadczenie woli (tj. zewn. przejaw aktu woli) zmierzające do wywołania jednego z wymienionych skutków ...

  7. Czynność prawna sprzeczna z ustawą albo mająca na celu obejście ustawy jest nieważna, chyba że właściwy przepis przewiduje inny skutek, w szczególności ten, iż na miejsce nieważnych postanowień czynności prawnej wchodzą odpowiednie przepisy ustawy.