Z nami zaplanujesz udane wakacje!Blisko 240 000 zadowolonych klientów od 2004 roku!

  • Jesteśmy Członkiem Polskiego Związku Touroperatorów
  • money
  • PIT

Infolinia i rezerwacja pon.-pt. 8:30-20:00; sob.-nd. 10:00-18:00


O kraju

Egipt: wakacyjny poradnik

Wakacje w Egipcie spełniają oczekiwania wielu miłośników podróży. To kraj, który urzeka monumentalnymi zabytkami z czasów starożytnych, tajemniczą pustynią i tętniącym życiem wybrzeżem Morza Czerwonego. Podróż do Egiptu to szansa na odkrycie magii arabskiej kultury, nietuzinkowej kuchni, wyjątkowości podwodnego świata raf koralowych, a także historii, która stoi u podstaw cywilizacji śródziemnomorskiej. Ten kraj, położony na styku Azji Zachodniej i Afryki Północnej, wyróżniają także kurorty słynące z doskonałej infrastruktury turystycznej. Hotele o wysokim standardzie z formułą all inclusive, animacje dla dorosłych i dzieci, prywatne plaże – podróżni wybierający Egipt doceniają bardzo dobry stosunek jakości wypoczynku do ceny, a to wszystko w odległości mniej niż 5 h lotu z Polski.

Kultura Egiptu: zabytki i atrakcje

Atrakcje Egiptu można podzielić na dwie części. Pierwszą jest ta, która łączy w sobie historię sięgającą czasów starożytnych z niezwykłą kulturą życia codziennego Egipcjan. Te dwie rzeczy można odkryć, zwiedzając zabytki położone w Dolinie Nilu. Można to zrobić zarówno wyruszając w wycieczkowy rejs z Asuanu do Luksoru, jak i w ramach wycieczek fakultatywnych ze wszystkich egipskich kurortów.
  • Najbardziej znanym zabytkiem Egiptu, wpisanym na Listę Siedmiu Cudów Starożytnego Świata (jedynym, który przetrwał do dzisiaj), jest Piramida Cheopsa w Gizie. Na terenie tego wyjątkowego kompleksu znajdują się również Piramida Chefrena, Piramida Mykerinosa, wiele świątyń i grobowców, a także Wielki Sfinks. To prawdziwe egipskie must-see.
  • Równie intrygujące zabytki czekają w Luksorze. Odwiedzający zachwycą się m.in. imponującą kolumnadą w kompleksie świątynnym Karnak, schodami prowadzącymi do Świątyni Hatszepsut czy grobowcami w Dolinie Królów.
  • Podążając dalej na południe, można też zwiedzić Asuan ze słynną tamą na Nilu oraz Światynią Izydy na Wyspie File. Tu można się też zapoznać z kulturą Nubijczyków, zamieszkujących tamte tereny. Z Asuanu można też wyruszyć do świątyni Abu Simbel.
Druga odsłona Egiptu to ta morska. Egipt przyciąga bogactwem podwodnej flory i fauny miłośników nurkowania i snorkelingu. Kolorowe rafy koralowe – np. w Blue Hole w Dahabie czy na wybrzeżu w regionie Marsa Alam, stada delfinów, które można podziwiać w naturalnych warunkach, egzotyczne, kolorowe rybki – to tylko część atrakcji, które można podziwiać zarówno tuż przy hotelu, jak i podczas morskich wycieczek fakultatywnych.

Smaki Egiptu: przewodnik kulinarny

Tradycyjna kuchnia Egiptu łączy zwyczaje arabskie, tureckie z lekką domieszką wpływów europejskich oraz afrykańskich. Charakterystycznego smaku tutejszym potrawom dodaje semna, czyli lokalne masło klarowane. Ważną rolę odgrywają w niej też ryż, makaron, nasiona roślin strączkowych oraz mięsa: jagnięcina oraz kurczak. Podczas pobytu warto skosztować np. takich dań jak:
  • koszari – powstaje z makaronu z ryżem i soczewicy, polanych sosem pomidorowym i posypanych chrupiącą cebulką;
  • taamija – smażone na głębokim tłuszczu kulki z przetartego bobu;
  • ful – bób utarty z ziołami, sokiem z cytryny i oliwą;
  • babaganusz – sos z grillowanych bakłażanów i tahiny;
  • mahszi – faszerowane liście winogron, przypominające nieco polskie gołąbki;
  • umm Ali – tradycyjny egipski deser na ciepło, powstający na bazie chleba, croissantów lub ciasta francuskiego, zalewanych mlekiem oraz posypywanych orzechami, suszonymi owocami, z pierzynką słodkiej śmietanki na górze;
  • baklawa – słodki i tłusty deser na bazie ciasta filo przekładanego orzechami i nasączonego słodkim syropem.

Egipt: pogoda na wakacje

Pogoda w Egipcie zachęca do podróży właściwie przez cały rok. Na wybrzeżu Morza Czerwonego temperatury w ciągu roku rzadko spadają poniżej 20°C w dzień (może to nastąpić jedynie w grudniu i styczniu), a woda w Morzu Czerwonym ma zawsze minimum 20°C. W kurortach nadmorskich nie trzeba się też obawiać deszczu. Dlatego wakacje, nawet na last minute, można w tym kraju zaplanować w dowolnym miesiącu.
  • Najlepsze miesiące na wakacje w kurortach w Egipcie to maj, czerwiec, wrzesień i październik – wówczas temperatury w dzień wahają się między 29 a 32°C (są niższe niż w środku lata), woda ma 24-27°C, a liczba godzin słonecznych dziennie waha się między 10 a 11.
  • Aby zwiedzić zabytki Doliny Nilu, od Asuanu, do Egiptu najlepiej pojechać zimą. Pogoda w Egipcie w styczniu czy lutym sprzyja komfortowej podróży – temperatury w dzień to ok. 19-20°C, w nocy ok. 10-12°C.

Egipt: wskazówki

Podróż do Egiptu to szansa na zapoznanie się z arabską kulturą – warunki różnią się tu nieco od znanych z Europy.

Lokalne zwyczaje

 

Egipt jest krajem muzułmańskim, a dniem wolnym od pracy jest tu piątek. W Egipcie mówi się w lokalnym dialekcie języka arabskiego. Warto poznać kilka podstawowych zwrotów.
  • Aby się przywitać, możesz powiedzieć „as-salam alejkum” (tradycyjne arabskie powitanie) albo użyć zwrotów „salam” („cześć”), „marhaban” („witam”) albo „sabah al-chejr” (tylko rano!).
  • Aby się pożegnać, powiedz „ma as-salama” („do widzenia”) albo „lejla saida” („dobranoc”).
  • Podziękuj, mówiąc „szukran”.
  • Przeproś, mówiąc „asif”.
Należy pamiętać, że w Egipcie obowiązuje bakszysz. To tradycyjnie wręczany, drobny napiwek za wyświadczoną usługę. Przekazuje się go m.in. personelowi sprzątającemu, kelnerom, barmanom, kierowcom autobusu. Podczas zakupów w Egipcie należy się targować – pierwsza podana przez sprzedawcę cena nigdy nie jest ostateczną. W Egipcie obowiązuje czas GMT+2 zimą i GMT+3 latem, co najczęściej oznacza przesunięcie wskazówek zegarka o godzinę względem Polski. Do Egiptu zabronione jest wwożenie dronów. Zabrania się też fotografowanie obiektów militarnych, mostów, tam, elektrowni oraz węzłów telekomunikacyjnych.
 

Co kupić w Egipcie?


W Egipcie można kupić wiele ciekawych pamiątek – w szczególności polecane są lokalne wyroby rzemieślnicze, m.in. z alabastru, mosiądzu czy miedzi. Turyści chętnie przywożą stąd m.in.:
  • papirus;
  • shishe, czyli fajki wodne;
  • ozdobne lampy z mosiądzu i podobne rękodzieło;
  • chusty, ubrania oraz tekstylia z egipskiej bawełny (uznawanej za najlepszą na świecie);
  • drobiazgi z motywem piramid czy faraonów;
  • dywany i kilimy;
  • biżuterię ze złota i srebra.
Warto przywieźć także lokalne przysmaki, w tym suszone daktyle, chałwę, herbatę z hibiskusa (karkade) oraz zioła i przyprawy.

Informacje praktyczne

Waluta i ceny

  • Walutą obowiązującą w Egipcie jest funt egipski (100 funtów egipskich [EGP] = ok. 8,50 zł). W kurortach możliwa jest też płatność w dolarach oraz w euro.
  • Dania w lokalnych restauracjach to koszt ok. 100-400 EGP.
  • Cena butelki wody nie powinna przekroczyć 10-20 EGP, a kawy 50 EGP.
Ten cennik jest oczywiście orientacyjny. W kurortach stawki mogą być zbliżone do europejskich.

Przepisy wjazdowe i celne

PRZEPISY WJAZDOWE

Między Polską a Egiptem obowiązuje ruch wizowy. Obywatel Polski może przed przyjazdem do Egiptu ubiegać się o wizę w egipskim przedstawicielstwie dyplomatycznym lub otrzymać ją na lotnisku za opłatą 25 USD. Dotyczy to zarówno wiz tranzytowych, jak i pobytowych. Wizy turystyczne wystawiane są na pobyt 30-dniowy. Niedawno została również wprowadzona wiza wielokrotnego wjazdu. Kosztuje 60 USD i jest ważna przez okres 6 miesięcy. Uprawnia do poruszania się po całym Egipcie nie dłużej niż przez 30 dni podczas jednego pobytu. Należy się o nią ubiegać online, na stronie www.visa2egypt.gov.eg. Osoby odwiedzające kurorty na Półwyspie Synaj, np. Sharm El-Sheikh, Tabę czy Dahab, które nie planują opuszczać tego regionu, mogą otrzymać darmową wizę Sinai Only. Jest ważna 14 dni i obowiązuje od granic Ras Mohammed na zachodzie do Taby na wschodzie i Klasztoru Św. Katarzyny na południu.   Paszport podróżującego musi być ważny przez minimum 6 miesięcy od planowanej daty podróży z Egiptu.   W razie uszkodzenia lub utraty paszportu należy zwrócić się do Wydziału Konsularnego Ambasady RP w Kairze o wydanie paszportu na powrót do kraju, a następnie wystąpić do lokalnego egipskiego urzędu paszportowego o potwierdzenie wjazdu oraz wizę wyjazdową. Wiza ta jest ważna przez 7 dni. Osoba, która chce przedłużyć swój pobyt, powinna zwrócić się w tej sprawie do miejscowego urzędu paszportowego. Możliwe jest uzyskanie przedłużenia ważności wizy na 90 dni.

PRZEPISY CELNE

Egipskie przepisy celne nie odbiegają od ogólnie przyjętych przepisów europejskich. Przy wjeździe należy zgłosić np. kamerę filmową, aparat fotograficzny i inne przedmioty wartościowe przeznaczone do użytku własnego, aby uniknąć kłopotów podczas odprawy wyjazdowej. Wywóz z Egiptu bez zgody władz celnych większych ilości towarów, np. subsydiowanych leków, grozić może konfiskatą, a także wysokimi grzywnami. Nie ma ograniczeń w wywozie dewiz, jednak w przypadku pobytu turystycznego ich wartość nie może przekraczać sumy podanej w deklaracji celnej. Ograniczenia dotyczą jedynie waluty miejscowej: wywieźć można do 1 tys. LE. Osobom indywidualnym, nieobjętym specjalnymi umowami, nie przysługuje zwrot podatku VAT. Zabroniony jest też wywóz rafy koralowej – podlega to surowym karom.

Prezentowane informacje uzyskane są dzięki uprzejmości Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
Szczegółowe informacje

Masz pytania?

zostaw numer, oddzwonimy do Ciebie.

  • Oficjalna nazwa Arabska Republika Egiptu
  • Nazwa lokalna Al-Jumhuriyyah Misr al-Arabiyyah
  • Stolica Kair
  • Powierzchnia 1 001 450 km2
  • Ludność 67 274 000
  • Położenie Północna Afryka, nad Morzem Śródziemnym, pomiędzy Libią i strefą Gazy
  • Sąsiedzi strefa Gazy 11 km; Izrael 255 km; Libia 1150 km; Sudan 1273 km
  • Skład etniczny wschodnia grupa chamicka (Egipcjanie, Beduini i Berberzy) 99%, Grecy, Nubijczycy, Ormianie, inni Europejczycy 1%
  • Wyznania muzułmanie (głównie sunnici) 94%, Koptowie i inne wyznania chrześcijańskie 6%
  • Waluta 1 funt egipski (EGP) = 100 piastrów
  • Język arabski, angielski i francuski są rozumiane przez większość wykształconych Egipcjan
  • Największe miasta Aleksandria, Giza, Szubra al-Chaima, Port Said, Mehalla el-Kubra
  • Ustrój polityczny republika
  • Święta narodowe Rocznica Rewolucji - 23 czerwca (1952)

Masz pytania?

zostaw numer, oddzwonimy do Ciebie.

Newsletter

Najnowsze informacje o najlepszych promocjach oraz ofertach last minute prosto na Twoją skrzynkę.

Wyrażam zgodę na przesyłanie drogą elektroniczną informacji ... więcej