Odpowiedzi
Motylek:D
zgłoś

Pielęgnacja
owczarek niemiecki długowłosy, jak każdy pies wymaga pielęgnacji sierści, jednak wbrew obiegowym opiniom nie jest to wcale tak trudne zajęcie. Zaopatrzyć musimy się w przeznaczone do tego celu szczotki. Jedną typu „grabki”, posiadającą obrotowe zęby ułatwiające rozczesywanie oraz drugą, miękka szczotkę do wyczesywania z sierści kurzu. Wystarczy 1-2 razy w tygodniu 15 minut poświęcić na czesanie psa, a będzie zawsze wyglądał ładnie i zdrowo.

Nauka i zabawa
to dwa nierozłącznie związane ze sobą elementy prawidłowego rozwoju psychicznego szczeniaka. Już od pierwszych chwil w nowym domu nasz mały podopieczny zaczyna bacznie obserwować otoczenie i swoje „stado”. Kto jest szefem, kogo można ewentualnie podgryzać, kogo nie? Mały owczarek to bystry obserwator i dlatego należy od samego początku wprowadzić zasady postępowania z pieskiem, których przestrzegać będą wszyscy domownicy – KONSEKWENTNIE. Jeżeli od początku szczeniak będzie wiedział, co mu wolno, a czego nie – będzie łatwiej ułożyć późniejsze, harmonijne życie z psem. Po okresie KWARANTANNY POSZCZEPIENNEJ (w tym czasie nasz maluch nie może wychodzić w miejsca, gdzie przebywają i załatwiają się inne psy, ani mieć z nimi kontaktu), który mija z upływem 2 tygodni po drugim szczepieniu – należy zacząć intensywnie socjalizować pieska. Nie izolujmy go od ludzi, innych psów oraz ruchu ulicznego – im więcej bodźców pozna i zaakceptuje maluch, tym pewniejszym i stabilnym psem będzie w przyszłości. Bardzo zachęcamy Państwa do udziału w zajęciach Psiego Przedszkola. We wszystkich większych miastach są już takie zajęcia organizowane i mają świetny wpływ na rozwój szczeniąt. Nie żałujmy czasu na zabawę i wspólne spacery – im więcej czasu będziemy spędzać z naszym owczarkiem, tym mocniejsza będzie więź, łącząca właściciela z psem. Zafundujmy psiakowi trochę atrakcyjnych zabawek, sznurów do przeciągania i pozwólmy maluchowi wyszaleć się w zabawie. Pies mający poczucie bezpieczeństwa i więzi łączącej go z jego panem – to pies spokojny i szczęśliwy.

Zdrowie
pierwszy rok życia owczarka to bardzo ważny okres w rozwoju – zarówno fizycznym, jak i psychicznym. Dlatego niezmiernie ważne jest, aby właściwie karmić naszego pupila wysokiej jakości karmą.Owczarek w pierwszym roku życia rośnie bardzo intensywnie, jego układ kostny oraz stawy narażone są na duże przeciążenia, dlatego tak ważna jest odpowiednia dieta. Zalecamy również podawanie w pierwszym roku preparatów wzmacniających i ochraniających stawy psa – np. doskonały ARTHROFIT firmy Happy Dog lub ArthroHa firmy DOLFOS
Pamiętać należy również, aby w okresie intensywnego wzrostu nie prowadzić z psem męczących treningów, ograniczać forsujące bieganie i wykluczyć skoki przez przeszkody. Na te przyjemności przyjdzie czas, kiedy stawy i kościec naszego owczarka będą już dobrze związane.

Szczepienia
każdy szczeniak w momencie odbioru z hodowli jest trzykrotnie odrobaczony oraz zaszczepiony pierwszą szczepionką przeciw chorobom zakaźnym, co jest udokumentowane w książeczce zdrowia. Termin następnego odrobaczania oraz kolejnego szczepienia wpisany jest do książeczki. Podczas wizyty u weterynarza należy ustalić dalszy harmonogram szczepień profilaktycznych oraz odrobaczania maluszka (w pierwszym roku życia powinno to być przynajmniej raz na 3 miesiące). Właściciel odbiera szczeniaka wraz z rodowodem, książeczką zdrowia i wyprawką.

Jeśli twój owczarek ma rodowód to się zalecaj do tych informacji:D

POZDRO.

Nestay
zgłoś

Poświęcaj wiele czasu na zabawę z nim, Owczarki Niemieckie wprost uwielbiają zabawę! Naucz psa szukania przedmiotów, tropienia po śladzie oraz aportowania (ulubiona zabawa Owczarków, mój były psiaczek mógł aportować 24 godziny na dobę)
Z racji iż jest to Owczarek Niemiecki długowłosy czesz go 3-4 razy tygodniowo, zacznij już teraz by pies oswoił się z szczotką, później pies jak się '' nie polubi '' z szczotką nie będzie chciał się czesać, będzie się wyrywał i gryzł.
Pies tej rasy musi być minimum 1,5 godziny na dworze. Spacer najlepiej połączony z bieganiem i komendami. Co do komend, Owczarki Niemieckie uwielbiają naukę nowych sztuczek. Są bardzo oddane swojemu właścicielowi i każda sekunda z nim to dla nich prawdziwy skarb.

Envers.
zgłoś

1. NIE KRZYCZYMY NA PSA !
2. PSA NIE BIJEMY !
3. PSA KOCHAMY!
To przede wszystkim.

Ale dokładniej. Szczeniak to spora odpowiedzialność -trochę jak małe dziecko. Wychowujemy go na spokojnie. Kiedy coś nie wyjdzie nie poddajemy się. Powinno nas to motywować do cięższej pracy.
Szczeniak musi często wychodzić na dwór. Na razie proponowałabym wyjście z psem co 2 godziny. Tyle powinno starczyć. Ostatni spacer próbuj organizować jak najpóźniej by piesek mógł mieć wytrzymać całą noc bez załatwiania potrzeb w domu. Rano musisz wcześnie wyjść z psem. Szczeniaka karmimy dość często w małych porcjach. Pilnuj by dostawał karmy tyle ile jej potrzebuje, nie zbyt mało, ani zbyt dużo. Kąpać wystarczy co 3 miesiące. By pies nie liniał tak obwicie proponuje czesać go codziennie - szczególnie kiedy dorośnie i będzie miał dłuższą sierść. Puki jest młody musisz go nauczyć akceptowania innych psów, zwierząt, dzieci, obcych ludzi itd. Radze też od razu przyzwyczajać do kagańca, jazdy autem etc. ponieważ w późniejszym wieku jest to zdecydowanie o wiele trudniejsze. Jeźeli z wychowaniem nie będziesz dawała sobie z Nim rady, polecam od razy zgłosić się do jakiegoś behawiorysty, a nie zwlekać, mając nadzieje, że pies sam się zmieni. To troche jak z chorobą. Mamy nadzieje, że sami się wyleczymy, a nasz stan tylko się w tmy czasie pogarsza... A skoro jesteśmy przy chorobach. Zapewnij psu odpowiednie szczepienia ( wścieklizna, nosówka itd. ) i odrobaczaj go systematycznie. Polecam też raz w miesiącu odwiedzać weterynarza w celu kontroli. Choroba im szybciej zostanie wykryta, tym większe są szanse na wyleczenie.
jeżeli masz jakieś konkretne pytanie, pisz. Postaram się pomóc

Uważasz, że ktoś się myli?

lub