Yahoo Poland Wyszukiwanie w Internecie

Search results

  1. Zabór pruski, po 1866 r. zarazem Zabór niemiecki – ziemie dawnej Rzeczypospolitej zajęte w wyniku rozbiorów przez Królestwo Prus. Obszar ziem dawnej Rzeczypospolitej pod władztwem króla pruskiego zmieniał się na przestrzeni lat, tj. od pierwszego rozbioru w 1772 r. do chwili odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918 r.

  2. Zabór pruski, później zaś niemiecki, przeszedł w trakcie XIX wieku największy rozwój gospodarczy, stając się najbogatszym zaborem ze wszystkich. Było to konsekwencją świadomej polityki pruskiej, której zależało na transformacji wcielonych ziem w potężne zaplecze ekonomiczne.

  3. Encyklopedia PWN. pruski zabór, ziemie pol. włączone do Prus podczas rozbiorów Polski. W I rozbiorze (1772) przyznano Prusom: Warmię, woj. pomor., malborskie i chełmińskie oraz pas ziem nad Notecią i Gopłem (ok. 36 tys. km2 i 580 tys. mieszk.).

  4. Zabór pruski, po 1866 r. zarazem Zabór niemiecki – ziemie dawnej Rzeczypospolitej zajęte w wyniku rozbiorów przez Królestwo Prus . Obszar ziem dawnej Rzeczypospolitej pod władztwem króla pruskiego zmieniał się na przestrzeni lat, tj. od pierwszego rozbioru w 1772 r. do chwili odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918 r.

  5. Germanizacja na ziemiach polskich w okresie zaborów – polityka Prus polegająca na rozpowszechnieniu wśród mieszkańców ziem zajętych w wyniku rozbiorów języka niemieckiego [1]. Akcję germanizacyjną w ramach Kulturkampfu nasilił Otto von Bismarck [1] .

  6. Zabór Pruski. poleca 84% 2958 głosów. Treść. Grafika. Filmy. Komentarze. Reformy w zaborze pruskim. Przemysł. Rozbudowały się tam głównie hutnictwo żelaza i cynku oraz górnictwo węgla kamiennego, którego wydobycie z 37 tys. ton w 1800 r. wzrosło do 4,6 mln ton w 1864 r.

  7. Historia. / Germanizacja w zaborze pruskim - na czym polegała, metody, cele. Podobnie jak w państwie rosyjskim, władze pruskie, później zaś niemieckie patrzyły nieprzychylnie na wszelkie ruchy narodowe wśród ludności polskiej. Polski patriotyzm uważano za niebezpieczny, był on stałym zagrożeniem dla stabilności kraju.