Yahoo Poland Wyszukiwanie w Internecie

Search results

  1. Zalew jest oddzielony od Bałtyku Mierzeją Kurońską. Jego nazwa pochodzi od bałtyckiego ludu Kurów. Do zalewu uchodzi tworząc deltę rzeka Niemen, zbierająca wody z Białorusi, Republiki Litewskiej i obwodu królewieckiego Rosji oraz z Polski (z powierzchni 3170 km², rzekami Czarna Hańcza i Świsłocz).

  2. Mierzeja Kurońska (lit. Kuršių nerija) to długi na niemal 100 km piaszczysty półwysep oddzielający Morze Bałtyckie od Zalewu Kurońskiego. Jego północna połowa, bez bezpośredniego dostępu do części lądowej, znalazła się w granicach Litwy. Południowa część należy do obwodu kaliningradzkiego.

  3. Kuroński, Zalew. Encyklopedia PWN. Kuroński, Zalew, litew. Kuršių marios, ros. Kụrskij zalịw, zalew Morza Bałtyckiego, u brzegów Litwy i obwodu królewieckiego Federacji Rosyjskiej; pow. 1613 km2, dł. 98 km, szer. do 46 km, głęb. do 6,5 m; do Z.K. uchodzą Niemen i skanalizowana prawa odnoga Pregoły; na północy — port ...

  4. Zalew Kuroński – zatoka na południowo-wschodnim wybrzeżu Morza Bałtyckiego na terytorium Rosji i Litwy. Jego nazwa pochodzi od bałtyckiego ludu Kurów. Do zalewu uchodzi tworząc deltę rzeka Niemen, zbierająca wody z Białorusi, Republiki Litewskiej i obwodu kaliningradzkiego Rosji oraz z Polski.

  5. Atrakcje Litwy – co warto zobaczyć na Mierzei Kurońskiej? Lista najciekawszych miejsc na litewskiej Mierzei Kurońskiej jest naprawdę długa. Pasjonaci dwóch kółek mogą całą mierzeję, czyli 50 km odcinek przejechać rowerem. Wielbiciele przyrody zobaczą niezwykłe nadmorskie rośliny, które muszą poradzić sobie w tym trudnym ...

  6. Mierzeja oddziela Zalew Kuroński od otwartego Morza Bałtyckiego. Długość: 98 km (w tym 50 km na Litwie) Szerokość: od 400 metrów w rejonie Sarkawy (inne języki) do 3800 metrów w rejonie przylądka Bulwiko, na północ od Nidy. Mierzeja jest podzielona pomiędzy Rosję (część południowa) i Litwę (część północna).

  7. 29 sie 2014 · Neringa to miejsce wyjątkowe z kilku powodów. Na jedno miasto składają się cztery osady (Juodkrantė, Pervalka, Preila i Nida) oddzielone kilometrami iglastego lasu i wydm - być może najpiękniejszych nad Bałtykiem. Mierzeja oddziela Zalew Kuroński od Morza Bałtyckiego, a część Mierzei Kurońskiej, która należy do Litwy, nie ma połączenia z lądem.