Yahoo Poland Wyszukiwanie w Internecie

Search results

  1. Zygmunt Noskowski (ur. 2 maja 1846 w Warszawie, zm. 23 lipca 1909 tamże) – polski kompozytor, dyrygent i pedagog . Wykształcił kompozytorów, m.in. Karola Szymanowskiego, Mieczysława Karłowicza, Ludomira Różyckiego, Grzegorza Fitelberga, Wacława Lachmana i Apolinarego Szelutę .

  2. Kompozytor, pedagog, dyrygent i publicysta. Urodzony 2 maja 1846 w Warszawie, zmarł 23 lipca 1909 tamże. Kształcił się początkowo u Jana Hornziela (skrzypce), następnie w latach 1864-67 w Instytucie Muzycznym w Warszawie u Apolinarego Kątskiego (skrzypce), Stanisława Moniuszki (harmonia) i Franciszka Ciaffeiego (śpiew).

  3. 1846–1909. Pedagog i organizator życia muzycznego, jedna z najwybitniejszych osobistości polskiej kultury w drugiej połowie XIX wieku. Jako kompozytor – wszechstronny, tworzył w stylu późnoromantycznym we wszystkich niemal znanych wówczas gatunkach muzycznych. Biografia. Skrócona biografia.

  4. 29 mar 2023 · Noskowski Zygmunt, *2 V 1846 Warszawa, †23 VII 1909 Warszawa, polski kompozytor, dyrygent, pedagog i publicysta muzyczny. Był dziesiątym z jedenaściorga dzieci rejenta Józefa Łady-Noskowskiego i Amelii de Salis (Salisch), która pochodziła z francusko-niemieckiej arystokracji, spolonizowanej z końcem XVIII w.

  5. Należał do nich znakomity pedagog i kompozytor - Zygmunt Noskowski. Urodził się w 1846 roku w Warszawie. W gimnazjum uczył się gry na skrzypcach i fortepianie. Już jako gimnazjalista zaangażował się w pracę konspiracyjną, a w 1863 roku wziął czynny udział w Powstaniu Styczniowym.

  6. Zygmunt Noskowski (1846-1909) to jedna z najwybitniejszych postaci polskiej kultury 2. połowy XIX wieku. Był kompozytorem wielkiej miary, wspaniałym pedagogiem i organizatorem polskiego życia muzycznego, którego zasług nie sposób przecenić. Jego dzieła i dokonania zostały jednak w dużym stopniu zapomniane.

  7. Zygmunt Noskowski, mimo że nie dożył odzyskania przez Polskę niepodległości, przeczuwał jej rychłe nadejście, a jako polski patriota myślący dalekosiężnie o przyszłości, postawił sobie bardzo ważne zadanie: wykształcić znakomitych polskich kompozytorów.