Yahoo Poland Wyszukiwanie w Internecie

Search results

  1. Demokracja uczestnicząca, również demokracja partycypacyjna – proces kolektywnego podejmowania decyzji zgodnie z zasadami partycypacji obywatelskiej, z wykorzystaniem kombinacji elementów demokracji bezpośredniej i przedstawicielskiej. Stosowana m.in. w samorządach terytorialnych i pracowniczych . Geneza.

  2. DEMOKRACJA PARTYCYPACYJNA (inaczej – uczestnicząca) – jej istotą jest aktywny, osobisty udział obywateli w kreowaniu decyzji publicznych. D.p. polega na tym, że obywatele uczestniczą w kształtowaniu polityki publicznej na każdym jej etapie, tj. planowania, opracowywania i implementacji.

  3. Grzegorz KOCOT. Demokracja uczestnicząca w samorządzie lokalnym i perspektywa rozwoju w Polsce. W ostatnim czasie popularne jest stwierdzenie, że demokracja, jaką znamy przeżywa kryzys.

  4. Demokracja uczestnicząca (ang. participatory democracy) jest procesem kolektywnego podejmowania decyzji, z wykorzystaniem kombinacji elementów demokracji bezpośredniej i przedstawicielskiej. Znajduje zastosowanie w samorządach lokalnych, projektowaniu architektury masowej i w samorządach pracowniczych.

  5. Demokracja uczestnicząca wyciąga ostateczne wnioski z ideałów i postulatów leżących u podstaw ustrojów demokratycznych – stanowi realne upodmiotowienie jednostek, które dzięki faktycznemu uczestnictwu w procesie podejmowania decyzji politycznych, mają na nie rzeczywisty wpływ.

  6. 26 sty 2024 · Droga od nauki obywatelskiej do demokracji uczestniczących. Zainspirowany nauką obywatelską zespół finansowanego przez UE projektu ISEED analizuje koncepcyjne i empiryczne środki pozwalające na zwiększenie uczestnictwa obywateli w europejskich demokracjach.

  7. Kluczowe punkty. Demokracja uczestnicząca, inaczej partycypacyjna, to model demokracji, w którym obywatele mają możliwość wpływać bezpośrednio na politykę i polityków, którzy są odpowiedzialni za realizację politycznych decyzji.