Yahoo Poland Wyszukiwanie w Internecie

Search results

  1. Dramat właściwy – gatunek dramatu ukształtowany w czasach nowożytnych przez odejście od wprowadzania tradycyjnych wyróżników starożytnych form komedii i tragedii takich jak elementy komiczne, tragiczne konflikty czy bohaterowie.

  2. Dramat właściwy: - zachowuje zasadę trzech jedności (czasu, miejsca, akcji) - posiada harmonijnie skonstruowaną akcję. - porusza problemy o charakterze społecznym i obyczajowym. - skupia się na wewnętrznych problemach i dylematach bohaterów. - posiada dialogi językowo zbliżone do mowy potocznej.

  3. Dramat [z gr. drȃma – ‘ruch, akcja’] to jeden z trzech rodzajów literackich (obok epiki i liryki), a zarazem jedyny na pograniczu teatru i literatury. Dopóki utwór rozpatrywany jest na płaszczyźnie literatury, można porównywać go z utworami epickimi i lirycznymi.

  4. Dramat właściwy to jeden z podgatunków dramatu, który ukształtował się dopiero w czasach nowożytnych, w XIX wieku, w przeciwieństwie do dramatu antycznego, który swoje początki miał w starożytności. Dramat właściwy powstał poprzez zerwanie ze sztywnym podejściem do oddzielania komedii i tragedii.

  5. Dramat właściwypoważny utwór sceniczny, który buduje akcję i napięcie inaczej niż tragedia. Według innej definicji może to być utwór łączący, tak jak samo życie, elementy poważne i komiczne.

  6. 5 sty 2022 · Dramat właściwy to dramat obyczajowo-psychologiczny - utwór o zwartej kompozycji z niewielką ilością bohaterów. Nie występuje w nim zasada trzech jedności (miejsca, czasu i akcji), zachowana jest natomiast zasada prawdopodobieństwa wobec realiów życia i tła społeczno-obyczjowego.

  7. Wśród rodzajów literackich wyróżniamy trzy główne: epika, liryka i dramat. W tym wpisie zajmiemy się konkretnie dramatem (z greckiego drama — akcja, działanie). Omówimy sobie budowę i cechy.