Yahoo Poland Wyszukiwanie w Internecie

Search results

  1. Dydym Aleksandryjski, Didymus zwany Ślepym (ur. ok. 313 w Aleksandrii, zm. tamże w 398) – wczesnochrześcijański pisarz kościelny i teolog. W dzieciństwie utracił wzrok, ale poprzez słuchanie nauk, kazań i czytań zdobył taką wiedzę, że napisał szereg prac egzegetycznych i teologicznych, w których wzorował się na poglądach ...

  2. Dydym (także didym) – nazwa zaproponowana w 1841 roku przez C. G. Mosandera dla rzekomego pierwiastka chemicznego mającego być jednym z lantanowców (proponowany symbol to Di). Później jednak okazało się, że jest to mieszanina dwóch pierwiastków, nazwanych w 1885 roku przez Auera von Welsbacha neodymem i prazeodymem .

  3. Kościół katolicki. Cerkiew prawosławną. kościoły orientalne. Wspomnienie. 28 kwietnia (kościół rzymskokatolicki) 27 maja (cerkiew prawosławna) Teodora i Dydym – święci męczennicy aleksandryjscy z początku IV wieku.

  4. Dydym Aleksandryjski, Didymus zwany Ślepym – wczesnochrześcijański pisarz kościelny i teolog. W dzieciństwie utracił wzrok, ale poprzez słuchanie nauk, kazań i czytań zdobył taką wiedzę, że napisał szereg prac egzegetycznych i teologicznych, w których wzorował się na poglądach Orygenesa.

  5. Dydym z Aleksandrii (312-398) należy do teologów mniej znanych; pozostawał w cieniu św. Atanazego (296-373), który przeszedł do historii jako największy przeciwnik arianizmu, zwolennik współistotności Ojca i Syna oraz autor wielu prac teologicznych.

  6. dystrybucjakatolicka.pl › katecheza-i-homiletyka › 54088-o-duchu-swietym-dydym-zO Duchu Świetym. Dydym z Aleksandrii

    Dydym z Aleksandrii (312-398) należy do teologów mniej znanych; pozostawał w cieniu św. Atanazego (296-373), który przeszedł do historii jako największy przeciwnik arianizmu, zwolennik współistotności Ojca i Syna oraz autor wielu prac teologicznych.

  7. uczony chrześcijanin dydym, zwany od swego kalectwa Ślepym1. W koncepcji człowieka jako bytu złożonego (tÒ sÚnqeton) istotne miejsce zajmuje dusza, którą dydym określa niezmienne rzeczownikiem ¹ yuc». Komentarz dydyma ma charakter stricte egzegetyczny, odnosi się do kon-