Yahoo Poland Wyszukiwanie w Internecie

Search results

  1. Dziurdziowie – powieść naturalistyczna, napisana przez Elizę Orzeszkową i wydana w roku 1885. Często określana mianem "studium społecznego". Utwór posiada elementy powieści kryminalnej. Nie jest to odtworzenie przebiegu śledztwa, lecz autorka we wstępie formułuje zarówno problem, jak i zagadkę.

  2. Dziurdziowie –powieść naturalistyczna a nawet bym się pokusiła ... powieść psychologiczna, studium pewnej hermetycznej społeczności napisana przez Elizę Orzeszkową w r. 1885. Ukazuje mała malowniczą wieś gdzieś na kresach z licznymi i bardzo charakternymi postaciami.

  3. Dziurdziowie. pobierz książkę. czytaj online. Jedna z najbardziej pesymistycznych i przerażających w wymowie powieści Elizy Orzeszkowej. Pasjonująca fabuła i narastające napięcie przywodzą na myśl współczesne najlepsze kryminały.

  4. Historia. Nazwa miejscowości pochodzi z języka wołoskiego, zapewne od imienia zasadźcy (por. rum. Giurgiu - "Jerzy"). 19 grudnia 1480 r. trzej bracia Balowie: dokonali podziału dóbr po zmarłym ojcu Janie Balu. Starszym braciom Maciejowi i ks. Piotrowi zapisano wsie: Dziurdziów, Hoczew, Terpiczów ( Bachlawę ), drugi Terpiczow ...

  5. wolnelektury.pl › katalog › lekturaWolneLektury.pl

    Eliza Orzeszkowa Dziurdziowie Wstęp 1. W ogromnéj, wysokiéj sali, aparat sądowy roztoczył całą wspaniałość swą i grozę. Był to zimowy wieczór. Zwisające od sufitu żyrandole i lampy, gorejące u ścian białych i gładkich, potoki światła lały na szkarłatne opony okien i stołów, na pstrociznę twarzy i ubrań tłumnie zgromadzonéj dziś publiczności.

  6. 4 sty 2017 · Mieszkała ze swoim mężem – kowalem Michałkiem, gromadką małych dzieci i starą, ślepą babką Akseną, była uosobieniem życzliwości i dobroci. Na ławie oskarżonych zasiadają czterej Dziurdziowie – chłopi, rolnicy, posiadacze ziemscy. Wszyscy czterej przyznają się do popełnienia zbrodni.

  7. Dziurdziowie; Ukryte kategorie: Strony indeksujące; Ukończone projekty proofread (teksty) Tę stronę ostatnio edytowano 3 gru 2022, 19:43. Tekst udostępniany na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń.