Yahoo Poland Wyszukiwanie w Internecie

Search results

  1. Pojęcie populacji ma zastosowanie zarówno w świecie zwierząt, jak i roślin. Cechy populacji (wszystkie są kształtowane przez czynniki ekologiczne – biotyczne i abiotyczne): Rozrodczość – zdolność osobników do wydawania potomstwa i tym samym do wzrostu liczebności populacji. Nie jest cechą stałą.

  2. Ekologia populacyjna, populacjologia, demekologia [1] – część ekologii gatunku, która dotyczy zmian liczebności populacji jednogatunkowych, zachodzących pod wpływem czynników ekologicznych ( biotycznych i abiotycznych) [2]. Pojęcie „ekologii gatunku” jako części ekologii wprowadzono wycofując wcześniej stosowany podział tej nauki na [2] [3] [4]:

  3. 16 cze 2022 · Jako nauka, ekologia pochyla się nad różnymi zjawiskami. To sprawia, że ze względu na zakres badanych i opisywanych zjawisk, należy dzielić ją na następujące dziedziny: ekologia społeczna, ekologia populacyjna, ekologia behawioralna, ekologia ewolucyjna, synekologia, autoekologia.

  4. ekologia populacyjna (zagadnienia dynamiki populacji lokalnych, problemy zasięgu i rozmieszczenia), ekologia ewolucyjna (historia życia gatunków, ich ewolucyjne adaptacje, dostosowania). Dynamika populacji lokalnej, występującej w określonym środowisku (zajmującej określoną niszę ekologiczną) zależy od:

  5. Czym jest populacja? W życiu codziennym często myślimy o populacji jako liczbie ludzi, którzy żyją w danym miejscu — Nowy Jork ma populację równą 8,6 milionów. 1 W Monowi w Nebrasce populacja wynosi jeden. Pomyśl tylko — mógłbyś dwukrotnie zwiększyć populację Monowi, gdybyś się tam przeniósł!

  6. Wprowadzenie. Wszystkie populacje na Ziemi posiadają ograniczenia wzrostu. Nawet populacje królików — które rozmnażają się jak króliki! — nie staną się nieskończenie wielkie. Chociaż ludziom wydaje się, że nasza populacja może rosnąć w nieskończoność, my również ostatecznie osiągniemy limit wielkości populacji narzucony przez środowisko.

  7. Wiatr rozsiewa nasiona populacji mniszka pospolitego na żyznych polach o bogatej w składniki odżywcze glebie. Populacja szałwii wydziela ze swoich korzeni substancje chemiczne, które zapobiegają wyrastaniu konkurentów na okolicznym terenie.