Yahoo Poland Wyszukiwanie w Internecie

Search results

  1. Izba Gmin ( ang. House of Commons) – izba niższa dwuizbowego parlamentu brytyjskiego . Odgrywa rolę nadrzędną wobec izby wyższej – Izby Lordów. W skład Izby Gmin wchodzi 650 deputowanych ( MPs od angielskiego Member of Parliament – członek parlamentu ), wybieranych przez całość obywateli Zjednoczonego Królestwa w powszechnych, ...

  2. Po ograniczeniu 1911 i 1949 kompetencji Izby Lordów, Izba Gmin jest faktycznym organem ustawodawczym państwa; kontroluje działalność rządu powoływanego spośród partii mającej większość w Izbie Gmin; kadencja: od 1716 — do 7 lat, od 1911 — do 5 lat; liczy 646 czł. (2009); obradom przewodniczy spiker.

  3. Rada gminy (w gminach miejskich: rada miasta; w gminach miejsko-wiejskich: rada miejska) – organ stanowiący i kontrolny gminy. W Polsce do właściwości rady gminy należą wszystkie sprawy pozostające w zakresie działania gminy [a] , o ile ustawy nie stanowią inaczej ( domniemanie kompetencji rady).

  4. 7 wrz 2010 · Zadania rady gminy. Do wyłącznej właściwości rady gminy należy w szczególności: uchwalanie statutu gminy, ustalanie wynagrodzenia wójta, stanowienie o kierunkach jego działania oraz przyjmowanie sprawozdań z jego działalności, powoływanie i odwoływanie skarbnika gminy, który jest głównym księgowym budżetu - na wniosek wójta,

  5. 3 dni temu · Organami gminy są: 1) rada gminy; 2) wójt (burmistrz, prezydent miasta). 2. Zasady i tryb przeprowadzania wyborów do rady gminy oraz wyboru wójta (burmistrza, prezydenta miasta) określają odrębne ustawy. 3. Ilekroć w ustawie jest mowa o wójcie, należy przez to rozumieć także burmistrza oraz prezydenta miasta.

  6. Gmina jest podstawową jednostką samorządu terytorialnego w Polsce. Rolę gminy szczegółowo określa ustawa z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym. Wyróżnia się trzy rodzaje gmin: miejskie, miejsko-wiejskie i wiejskie (zbiorowe, wielowioskowe).

  7. Rada gminy. Nazwa angielska: Council of the gmina. Definicja: Organ stanowiący i kontrolny gminy. Dodatkowe wyjaśnienia metodologiczne: Wybory do rad gmin są powszechne, równe, bezpośrednie i odbywają się w głosowaniu tajnym. Kadencja rady gminy trwa 5 lat (w latach 1990-2018 trwała 4 lata) od dnia wyboru.