Yahoo Poland Wyszukiwanie w Internecie

Search results

  1. Władza sądownicza, judykatywa (średn.-łac. iūdicātivus, z łac. iūdicātus) – w monteskiuszowskiej koncepcji trójpodziału władz jedna z podstawowych władz (obok władzy ustawodawczej i wykonawczej) obejmująca rozsądzający spory system organów sądowych.

  2. Judykatywa - definicja, charakterystyka. Judykatywa to jeden z rodzajów władzy, który został wyróżniony przez Monteskiusza w tzw. trójpodziale władz. Inaczej nazywając jest to władza sądownicza. Wraz z władzą ustawodawczą zwaną legislatywą oraz władzą wykonawcza nazywaną egzekutywą stanowi podstawę państwa demokratycznego.

  3. egzekutywa i judykatywa •egzekwowanie prawa krajowego leży w kompetencjach rządu PRAWO MIĘDZYNARODOWE •brak zasady trójpodziału władzy •zdecentralizowane egzekwowanie np.: ONZ (poprzez działanie Rady Bezpieczeństwa; ustanawianie Trybunałów ad hocby międzynarodowe sądownictwo: Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości,

  4. Słownik języka polskiego PWN*. judykatura «zbiór zasad prawnych i metoda wyrokowania sądu». • judykacyjny.

  5. Orzecznictwo, judykatura ( łac. iudex – sędzia, iudicare – osądzać) – ogół decyzji jednego bądź wielu sądów i innych organów państwa. Przy czym pod pojęciem orzeczenia rozumie się tu zarówno stan faktyczny i prawny rozstrzygniętej sprawy, jak i sentencję wyroku oraz samo jej uzasadnienie. W Polsce korzystając z dorobku ...

  6. judykatywa ( język polski) [ edytuj] wymowa: znaczenia: rzeczownik, rodzaj żeński. (1.1) praw. adm. władza sądownicza, jako element trójpodziału władzy. odmiana: (1.1) przypadek. liczba pojedyncza.

  7. 3 lut 2021 · Każda aktualność to fachowe i czytelne podsumowanie omawianego orzeczenia, decyzji czy wytycznych wraz z dostępem do jego treści w serwisie Judykatura.pl. Jedno miejsce, w którym zapoznasz się z najważniejszymi argumentami orzeczenia oraz z jego treścią niezależnie od tego, z jakiego źródła ono pochodzi.