Yahoo Poland Wyszukiwanie w Internecie

Search results

  1. Język hausa – jeden z ważniejszych języków Afryki z podrodziny czadyjskiej języków afroazjatyckich, rodzimy dla ludu Hausa zamieszkującego głównie Niger i północną Nigerię, używany na rozległym terytorium od Morza Czerwonego i Śródziemnego po Wybrzeże Kości Słoniowej jako język handlowy.

  2. Hausa (inaczej: Hausańczycy, daw. też Hausowie, nazwa własna Hausawa) – lud afrykański, którego tereny macierzyste obejmują północno-zachodnią Nigerię i południowy Niger. Skupiska Hausańczyków znajdują się w wielu krajach Afryki Zachodniej wskutek ich działalności handlowej i misjonarskiej.

  3. jeden z największych języków Afryki (afroazjatyckie języki, grupa czadyjska), trzeci — po arabskim i suahili — pod względem zasięgu i znaczenia; etniczny w Nigerii i Nigrze, wehikularny w całej Afryce Zachodniej; bogata literatura od XVI w., początkowo w piśmie arabskim, obecnie — łacińskim.

  4. Język hausa jest jednym z głównych języków w Afryce Zachodniej. Posługuje się nim ponad 50 milionów ludzi jako język ojczysty, a także jako lingua franca w regionie Sahelu. Jest to język z rodziny czadyjskiej. Jego pismo, zwanym Ajami, pochodzi od arabskiego. Hausa używa także alfabetu łacińskiego, wprowadzonego podczas kolonizacji.

  5. Język hausa. Nina Pawlak Wydawnictwo: Wydawnictwo Akademickie Dialog Seria: Języki Azji i Afryki językoznawstwo, nauka o literaturze. 230 str. 3 godz. 50 min. Szczegóły. Kup książkę. W funkcji języka pierwszego hausa jest używany w północnej Nigerii i południowym Nigrze, gdzie znajdują się tereny macierzyste ludu Hausa.

  6. Język hausa, języki czadyjskie, językoznawstwo afrykańskie, języki Afryki a kultura, języki Afryki w komunikacji międzykulturowej, profil emocjonalny języków afrykańskich. Ważniejsze projekty badawcze: 1999-2000: „Język hausa na obszarach konwergencji w Afryce Zachodniej”.

  7. Do rodziny czadyjskiej zalicza się oprócz hausa ponad 150 języków [3] używanych w północnej Nigerii, w północnym Kamerunie i w Republice Czadu na południe i południowy wschód od jeziora Czad [4] . Cechy charakterystyczne. Cechą charakterystyczną języków rodziny czadyjskiej jest ich tonalność [4], obserwowana m.in. w hausa [2].