Yahoo Poland Wyszukiwanie w Internecie

Search results

  1. Kultura rzucewska – kultura neolityczna datowana na schyłek III i początek II tysiąclecia p.n.e., o synkretycznym charakterze, na który składały się wpływy kultury ceramiki sznurowej i bałtyckich kultur strefy leśnej. Obszar oddziaływania omawianej kultury rozciągał się od Zatoki Puckiej do ujścia Niemna.

  2. rzucewska kultura, archeol. kultura późnego neolitu występująca na pobrzeżu Morza Bałtyckiego od Zat. Puckiej do ujścia Niemna, datowana od poł. II tysiąclecia do końca XVIII w. p.n.e., zaliczana do kręgu kultur z ceramiką sznurową; obok rozległych i długotrwałych osad stałych z prostokątnymi domostwami słupowymi znane liczne ...

  3. Głównym elementem parku jest teren dawnej osady łowców fok, którą datuje się na V–II wiek p.n.e (kultura rzucewska). Osadę odkryto w 1894. Stanowi jedno z najważniejszych stanowisk archeologicznych północnej Polski. Stanowisko systematycznie badała Danuta Król z Muzeum Archeologicznego w Gdańsku, począwszy od 1984.

  4. Okazało się, że ludy zamieszkujące te tereny stworzyły silną kulturę, wyrabiały własne charakterystyczne narzędzia z kamienia i bursztynu oraz wytwarzały ceramikę. Skala odkrycia spowodowała, że w 1930 roku do literatury archeologicznej został wprowadzony termin kultura rzucewska .

  5. 20 lis 2014 · Już w 1930 roku na podstawie odkryć w Rzucewie pojawił się termin kultura rzucewska. Dotychczasowe badania potwierdziły ponadregionalne walory archeologiczne osady. To bardzo ciekawe miejsce, które pozwala nabyć wiedzy, której próżno szukać gdzie indziej. To nieznany fragment naszej historii. Osada Łówców Fok w Rzucewie.

  6. 31 lip 2020 · InfoGdansk. 31 lipca, 2020. Tweet. Zdjęcie: Chata Kaszubska w Osadzie Łowców Fok w Rzucewie. Przestrzenny obiekt nawiązuje do historii sprzed kilku tysięcy lat, gdy nad brzegiem ówczesnego zalewu funkcjonowała nieźle zorganizowana osada myśliwska.

  7. 3 kwi 2024 · Dziś Park Kulturowy w Rzucewie jest wizytówką Gminy, to przykład racjonalnego gospodarowania przestrzenią zabytkową nie tylko w wymiarze lokalnym, ale także europejskim. Czy tak pozostanie nadal miejmy nadzieje że tak. Na zakończenie warto przypomnieć zdanie które znajduje się na pierwszej stronie publikacji konferencyjnej „Dziś ...