Yahoo Poland Wyszukiwanie w Internecie

Search results

  1. Lutnia – dawny instrument muzyczny strunowy, wykształcony i najbardziej rozpowszechniony w kulturze europejskiej epoki renesansu i baroku. Ma charakterystyczny korpus o kształcie połówki migdała lub gruszki, który zbudowany jest z dużej ilości wygiętych, osełkowatych listewek.

  2. historia.org.pl › 2018/10/31 › lutnia-historia-i-symbolikaLutnia – historia i symbolika

    31 paź 2018 · Lutnia była instrumentem muzycznym, który szczególne znaczenie zyskał w okresie wczesnonowożytnym. Skomplikowana budowa, możliwość grania złożonych melodii, Z tego powodu warto poznać bliżej nie tylko historię tego instrumentu, lecz także jego znaczenie symboliczne.

  3. Lutnia renesansowa – instrument muzyczny szarpany z rodziny lutni. Lutnię renesansową uznaje się za klasyczną odmianę lutni europejskiej. Była najważniejszym instrumentem doby renesansu. Wywodzi się ona bezpośrednio od lutni średniowiecznej, a jej następczynią była lutnia barokowa.

  4. lutnia instrument w Gitary. lutnia instrument w Pozostałe. lutniana w Nieruchomości. Skorzystaj z największego serwisu ogłoszeniowego w Polsce! lutnia - kupuj lub sprzedawaj jeszcze wygodniej w kategorii Instrumenty!

  5. www.wikiwand.com › pl › LutniaLutnia - Wikiwand

    Lutnia – dawny instrument muzyczny strunowy, wykształcony i najbardziej rozpowszechniony w kulturze europejskiej epoki renesansu i baroku. Ma charakterystyczny korpus o kształcie połówki migdała lub gruszki, który zbudowany jest z dużej ilości wygiętych, osełkowatych listewek.

  6. Lutnia barokowa – termin odnoszący się do instrumentów lutniowych epoki baroku takich jak: niemiecka lutnia barokowa, francuska lutnia barokowa, arcylutnia, teorban, gallichon. Charakteryzują się one większą, niż lutnie z poprzednich epok liczbą chórów (par strun), oraz często podwójną, lub rozbudowaną główką.

  7. Encyklopedia PWN. lutnia. [ niem. < wł. < arab. ], instrument muzyczny z grupy chordofonów szarpanych; ma wypukły korpus rezonansowy o kształcie migdału, dość krótką, szeroką szyjkę z progami w odstępach półtonowych, 6–16 strun szarpanych palcami lub rzadziej plektronem; w dawnej lutni główka z kołkami była silnie odgięta ...