Yahoo Poland Wyszukiwanie w Internecie

Search results

  1. Teatr dworski – prywatne sceny teatralne, rozwijające się w XVI-XIX stuleciu na dworze królewskim i dworach magnackich. Miały zapewniać rozrywkę i budować prestiż właściciela teatru. Terminem tym określamy zarówno teatry powstające w rezydencjach magnatów, szlachty, jak i zespoły théâtre de société występujące w salonach Warszawy.

  2. teatr dworski. Udostępnij. Pojęcie odnoszące się do przedsięwzięć teatralnych organizowanych na dworach monarchów bądź dostojników, do zespołów na tych dworach działających oraz do urządzanych tam sal bądź budynków teatralnych.

  3. teatr dworski. ściągaj. 0. teatr funkcjonujący na dworach królewskich i magnackich, szczególnie w okresie renesansu i baroku. Bywał stały, ale najczęściej okazjonalny. Sprzyjał rozwojowi takich gatunków jak tragedia klasycystyczna, opera. Później jego funkcję przejął teatr publiczny.

  4. Opera. Semperoper ( pol. Opera Sempera) – opera znajdująca się w Dreźnie . Pierwszy budynek operowy. W latach 1838–1841 wzniósł budowniczy Gottfried Semper (1803–1879) królewski teatr dworski w kształcie rotundy wzorowanej na budowlach wczesnego renesansu włoskiego. Budynek przetrwał zaledwie 28 lat – spłonął 21 września 1869.

  5. Czołową postacią Teatru Narodowego epoki oświecenia był Wojciech Bogusławski. Za jego dyrekcji w latach 1790-1794 scena narodowa stała się najważniejszą instytucją polskiego życia kulturalnego. Wówczas rozwinięto przede wszystkim repertuar o bardzo nowoczesne opery i dramy mieszczańskie, a także klasycystyczne tragedie.

  6. 26 wrz 2023 · Teatr dworski charakteryzował się wysokim poziomem artystycznym i rozmachem produkcji. Teatr komediowy Teatr komediowy, popularny w różnych okresach historycznych, skupiał się na zabawie i rozrywce. Przedstawienia teatralne tego gatunku miały na celu wywoływanie śmiechu i relaksację widzów.

  7. Teatr dworski. Nazwa teatrów istniejących przy dworach królewskich i magnackich. Był szczególnie popularny w renesansie i baroku. Sprzyjał rozwojowi tragedii i opery. Znaczenie teatru dworskiego malało stopniowo wraz z rozwojem teatrów ogólnie dostępnych/. Poprzedni. Anabaptyzm.