Yahoo Poland Wyszukiwanie w Internecie

Search results

  1. Układ pozapiramidowy (układ podkorowy, układ ruchowy prążkowiowy, łac. systema extrapyramidale) wraz z układem piramidowym bierze udział w wykonywaniu przez organizm czynności ruchowej. Jeśli jednak układ piramidowy zajmuje się czynnościami, które wymagają od nas skupienia (np. nauka jazdy na rowerze, nauka pisania), to układ ...

  2. 3 lip 2019 · Układ pozapiramidowy nazywany jest również układem podkorowym lub prążkowiowym układem ruchowym. Struktury, które do niego należą, znajdują się w obrębie półkul mózgu i są nimi przede wszystkim: prążkowie (w którego skład wchodzą jądro ogoniaste oraz skorupa) gałka blada.

  3. 24 lut 2015 · Układ pozapiramidowy (łac. systema exterapyramidale) znany także jako układ ruchów prążkowiowy czy układ podkorowy, jest układem wspomagającym, odciążającym nas od skupienia się nad codziennymi czynnościami, umożliwiając nam pewną automatyzację. Należy do ośrodkowego układu nerwowego.

  4. Układ pozapiramidowy, zwany inaczej podkorowym lub prążkowiowym, jest częścią układu ruchowego w obrębie somatycznego układu nerwowego. Odpowiada za automatyzację czynności ruchowych, które wcześniej były pod kontrolą układu piramidowego, pełni więc rolę wspomagającą.

  5. 14 gru 2020 · Układ pozapiramidowy – tajemniczy i fascynujący obszar‌ mózgu, który od wieków intryguje naukowców i ‍badaczy. Jego znaczenie i funkcje w kontroli ruchów stanowią jedną z ⁢najważniejszych zagadek‍ neurobiologii.

  6. 20 mar 2019 · Zespół pozapiramidowy to zespół objawów, który jest efektem zaburzeń w obrębie układu piramidowego. Główną przyczyną tych zaburzeń jest choroba Parkinsona. Opisywany zespół diagnozowany jest także po lekach neuroleptycznych. Jego objawy to: sztywność mięśni, drżenie mięśniowe, spowolnienie ruchowe.

  7. 20 gru 2018 · Układ pozapiramidowy składa się z wielu ośrodków i dróg nerwowych. Łączy się z ośrodkami korowymi (czyli częścią zawiadującą czynnościami motorycznymi w sposób świadomy) i móżdżkiem. Ten zaś odpowiedzialny jest za podstawowe, zupełnie nieświadome działania związane z układem mięśniowym.