Yahoo Poland Wyszukiwanie w Internecie

Search results

  1. Ich celem było poparcie stanowiska Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej i potępienie „wypadków poznańskich”. Przebieg takich zebrań był na ogół zgodny ze scenariuszem władz, ale zdarzały się zebrania, na których wypowiadano się krytycznie wobec panującego ustroju i nie zgadzano się na uchwalenie potępiającej Poznań i ...

  2. 28 cze 2011 · Przed sądem stanęło 21 osób. Mecenas Stanisław Hejmowski (zmarły w 1969) w słynnej mowie obrończej wygłoszonej 16 października 1956 roku, winą za wypadki czerwcowe obarczył rządzących.

  3. 30 gru 2021 · Poznański czerwiec (1956, powstanie robotników) – przyczyny, przebieg, skutki. Wiosną 1956 roku załoga dawnych zakładów Hipolita Cegielskiego (ZISPO), noszących imię Józefa Stalina, zażądała obniżenia norm pracy, podwyższenia płac oraz zmniejszenia opodatkowania.

  4. W roku 1956 w wyniku śmierci Bolesława Bieruta dochodziło do powolnego rozkładu systemu stalinowskiej represji, a ludzie po raz pierwszy od wielu lat ośmielali się mówić wprost o nadużyciach i niedociągnięciach władzy. Widoczne było to zwłaszcza w dużych ośrodkach przemysłowych.

  5. Protesty zostały krwawo stłumione przez wojsko i milicję, a samo wydarzenie było przez propagandę PRL bagatelizowane jako „wypadki czerwcowe” lub przemilczane. Obecnie Czerwiec ’56 bywa określany także jako poznański bunt, rewolta oraz powstanie poznańskie.

  6. Poznański Czerwiec – pierwszy w PRL strajk generalny i demonstracje uliczne, które miały miejsce na końcu czerwca 1956 w Poznaniu. Protesty zostały krwawo stłumione przez wojsko i milicję, a samo wydarzenie było przez propagandę PRL bagatelizowane jako „wypadki czerwcowe” lub przemilczane.

  7. 28 i 29 czerwca 1956 r. w Poznaniu doszło do robotniczych protestów, które przerodziły się w walki uliczne. Władze komunistyczne do ich stłumienia użyły wojska. W konsekwencji śmierć poniosło co najmniej 79 osób, rannych było ponad 600.