Yahoo Poland Wyszukiwanie w Internecie

Search results

  1. Zasady azotowe – związki chemiczne mające w swoim składzie azot i jednocześnie wykazujące własności zasadowe. Do zasad azotowych zalicza się między innymi: amoniak i jego pochodne; aminy; iminy. Szczególne znaczenie biologiczne mają zasady azotowe nukleotydów.

  2. Zasady azotowe nukleozydów (oraz nukleotydów i kwasów nukleinowych) – organiczne związki heterocykliczne, zasady azotowe będące pochodnymi puryny lub pirymidyny, tworzące nukleozydy poprzez wiązanie N-glikozydowe z rybozą lub deoksyrybozą.

  3. Dlatego zasady azotowe pełnią w kwasach nukleinowych bardzo ważną rolę. Poniżej przedstawiono zasady występujące w DNA i RNA. Adenina (A), Guanina (G) to zasady będące pochodną puryny, natomiast cytozyna (C) i tymina (T) są pochodnymi pirymidyny.

  4. 6 maj 2019 · Zasada azotowa to cząsteczka organiczna, która zawiera pierwiastkowy azot i działa jako zasada w reakcjach chemicznych. Podstawowa właściwość wywodzi się z samotnej pary elektronów na atomie azotu.

  5. Zasady azotowe nukleotydów są organicznymi (węglowymi) cząsteczkami zbudowanymi z pierścieni zawierających azot. Dlaczego jest to nazywane zasadą azotową? +. Każdy nukleotyd w DNA zawiera jedną z czterech możliwych zasad azotowych: adeninę (A), guaninę (G), cytozynę (C) i tyminę (T).

  6. 28 sty 2022 · Głównym celem sekwencji zasad azotowych w DNA jest przechowywanie w nich informacji genetycznej organizmów. Co określa porządek zasad azotowych w DNA? Kolejność zasad azotowych w DNA jest do siebie komplementarna.

  7. Struktura DNA, przedstawiona w modelu Watsona i Cricka, jest dwuniciową, antyrównoległą, prawoskrętną helisą. Szkielet cukrowo-fosforanowy nici DNA biegnie poza helisą, kiedy zasady azotowe znajdują się wewnątrz i tworzą pary połączone wiązaniami wodorowymi, które utrzymują razem nici DNA.