Yahoo Poland Wyszukiwanie w Internecie

Search results

  1. Bez czarny, dziki bez czarny (Sambucus nigra L.) – gatunek rośliny z rodziny piżmaczkowatych (Adoxaceae), dawniej zaliczany był także do rodziny bzowatych (Sambucaceae) i przewiertniowatych (Caprifoliaceae).

  2. 31 mar 2021 · Czarny bez, znany także jako bez apteczny czy bez lekarski, to krzew powszechnie występujący w Polsce. Kwiaty i owoce bzu czarnego stosowane są w medycynie ludowej. Zarówno kwiaty, jak i owoce wykazują działanie przeciwgorączkowe i napotne, wspomagają leczenie infekcji dróg oddechowych, dlatego warto go zebrać, aby w tym sezonie być ...

  3. 30 maj 2022 · Bez czarny (Sambucus nigra) to krzew obecnie należący do rodziny piżmaczkowatych (Adoxaceae). Jest często nazywany bzem białym, dzikim, lekarskim, aptekarskim czy pospolitym i w Polsce występuje naturalnie – można go spotkać na nieużytkach, przydrożach czy skrajach lasów.

  4. Bez czarny, w związku z bogactwem zawartych w nim witamin i antocyjanów, wpływa korzystnie na oczy. Ma także działanie przeciwcukrzycowe (obniża poziom cukru we krwi), a nawet przeciwnowotworowe. Najpowszechniej jednak czarny bez stosuje się w stanach grypowych.

  5. Bez czarny to pospolity w Polsce krzew, często porastający nieużytki. Niepospolite są jednak jego właściwości. Przede wszystkim owoce, ale także kwiaty, a nawet liście i kora od wieków były wykorzystywane w medycynie ludowej.

  6. Bez czarny 'Madonna' - roślina o zwartym pokroju, wyróżniająca się wolniejszym wzrostem oraz pierzastymi, jasnozielonymi liśćmi z nieregularną, szeroką białokremową obwódką. Odmiana mało wymagająca, dobrze rosnąca na każdej glebie ale nie lubiąca przesuszenia.

  7. Czarny bez – właściwości lecznicze: Kwiaty czarnego bzu można suszyć i stosować w formie herbaty – mają wówczas działanie oczyszczające, detoksykujące, działają napotnie i przeciwzapalnie. Podobnie owoce czarnego bzu – po zbiorze można przygotować z nich wiele różnorodnych przetworów (o czym piszemy w dalszej części artykułu).

  1. Ludzie szukają również