Yahoo Poland Wyszukiwanie w Internecie

Search results

  1. Całkowanie przez podstawianie. Jeżeli funkcję f(x) można zapisać w postaci: f(x) = g(h(x)) ⋅h′(x) gdzie funkcja h(x) ma ciągłą pochodną, to wówczas: ∫ f(x) dx = ∫ g(t) dt. ponieważ: ∫ f(x) dx = ∫ g(h(x)) ⋅h′(x) dx = =∣∣∣∣∣teraz wykonujemy podstawienie: t = h(x) dt = h′(x) dx ∣∣∣∣∣ = = ∫ g(t) dt.

  2. 1 paź 2019 · Należy najpierw podać podstawienie. W tym przykładzie będzie to: . Niestety na wymyślenie podstawienia nie ma schematu, ale od tego momentu już schemat jest. 1. Robimy podstawienie: (różniczkujemy podstawienie stronami, pamiętając o różniczkach i ) (wyliczamy z tej zależności ) 2. Wracamy do całki.

  3. jest przedziałem. Funkcja ma funkcję pierwotną w przedziale tzn. dla należących do. to funkcja jest całkowalna w oraz: Równoważnie, jeśli całkę można sprowadzić do postaci: to można zmienić podstawę całkowania na. W przypadku obliczania całek oznaczonych poprzez podstawienie zmianie ulegają granice całkowania.

  4. Całkowanie przez podstawienie polega na odwróceniu reguły łańcuchowej. Inaczej mówiąc, metoda "przez podstawienie" pozwala nam obliczać całki z pochodnych funkcji złożonych. Znajdowanie funkcji pierwotnej to operacja odwrotna do różniczkowania.

  5. Całkowanie przez podstawienie stosujemy, gdy wśród funkcji podcałkowej potrafimy wyodrębnić pewną funkcję i jej pochodną. Na początku zapoznaj się z poniższymi trzema przykładami. Są dość proste, aby wprowadzić Cię do tematu.

  6. Całkowanie przez podstawianie. Tego rodzaju całkowanie wykorzystujemy, kiedy wśród funkcji podcałkowej jesteśmy w stanie wyodrębnić pewną funkcję oraz jej pochodną. Funkcja może zostać zapisana w następujący sposób: funkcja posiada pochodną:

  7. Obliczanie całek oznaczonych metodą przez podstawienie nie różni się zasadniczo od obliczania całek nieoznaczonych, z jednym ważnym wyjątkiem: dokonując podstawienia, należy odpowiednio przekształcić granice całkowania. Zobaczmy o co chodzi na przykładzie całki oznaczonej ∫ 1 2 2 x ( x 2 + 1) 3 d x . Widzimy, że 2 x równa ...