Yahoo Poland Wyszukiwanie w Internecie

Search results

  1. Aleksandra Newskiego w Warszawie – Wikipedia, wolna encyklopedia. Spis treści. ukryj. Początek. Tło historyczne. Historia. Okoliczności wzniesienia soboru. Budowa. Funkcjonowanie soboru przed wyjazdem Rosjan z Warszawy. Okres I wojny światowej i pierwszych lat po odzyskaniu niepodległości. Rozbiórka. Sobór w mediach i sztuce. Architektura.

  2. Aleksandra Newskiego w Łazienkach Królewskich. Cerkiew św. Aleksandra Newskiego w Łazienkach Królewskich – cerkiew prawosławna wzniesiona w 1846 w wyniku przebudowy zachodniego pawilonu pałacu Na Wyspie w Łazienkach Królewskich w Warszawie. Świątynia została rozebrana w 1947.

  3. Opis. Była to pierwsza cerkiew prawosławna wzniesiona w Warszawie po powstaniu listopadowym [1]. Miała służyć żołnierzom rosyjskim służącym na terenie Cytadeli. Została zaprojektowana przez Andrzeja Gołońskiego w stylu klasycystycznym, na planie krzyża greckiego. Ogólne wymiary budynku wynosiły 32 metry długości i 17 szerokości.

  4. Cerkiew św. Aleksandra Newskiego w Łazienkach Królewskich. Cerkiew była przebudowanym zachodnim pawilonem Pałacu na Wyspie, została rozebrana w 1947 roku. Opis i identyfikacja powstała w ramach Społecznego Opisywania Fotografii

  5. Cerkiew św. Aleksandra Newskiego w Cytadeli Warszawskiej – niezachowana cerkiew prawosławna wybudowana w latach 1834–1835 i zburzona w ramach akcji rewindykacji cerkwi prawosławnych po odzyskaniu niepodległości przez Polskę.

  6. 12 września (30 sierpnia) Cerkiew wspomina św. Aleksandra Newskiego. Tego dnia szczególne uroczystości odbyły się w parafiach, których patronem jest święty, m.in. w katedrze w Łodzi, cerkwi w Sokółce, a nawet w kapliczce w skansenie w Białowieży.

  7. Został kanonizowany przez Rosyjską Cerkiew Prawosławną w 1547 r. Cerkiew prawosławna uznaje św. Aleksandra Newskiego za obrońcę od wroga zewnętrznego (szczególnie innowierców) oraz wojen i walk wewnętrznych. Cieszy się powszechnym kultem, szczególnie w Rosji i słowiańskim obszarze kulturowym.