Yahoo Poland Wyszukiwanie w Internecie

Search results

  1. Chrystus Boleściwy ( łac. Vir Dolorum, Mąż Boleści) – w ikonografii chrześcijańskiej przedstawienie martwego lub zmartwychwstałego Jezusa Chrystusa niebędącego jeszcze w chwale, lecz ukazującego rany zadane podczas ukrzyżowania .

  2. Chrystus Boleściwy, Gabinet Miedziorytów w Dreźnie (L. 55) Chrzest Chrystusa rysunek przypisywany Mistrzowi E. S., Luwr. Mistrz E.S. (ur. ok. 1420, zm. ok. 1468) znany także jako Mistrz 1466 – niezidentyfikowany niemiecki grawer, złotnik i grafik. Jeden z najpłodniejszych sztycharzy XV w., pozostawił po sobie ok. 318 rycin.

  3. . Najważniejsze i najczęściej występujące typy ikonograficzne przedstawienia Chrystusa: . Chrystus Dobry Pasterz. Jest to jedno z najstarszych przedstawień Jezusa Chrystusa funkcjonujących w ikonografii chrześcijańskiej, ukazujące go jako młodzieńca niosącego na ramionach owcę.

  4. 28 sty 2022 · Wizerunek Chrystusa Boleściwego odnosi się do momentu, kiedy Jezus jest już zmartwychwstały ale jeszcze „nie w chwale”. Zwykle postać Jezusa jest przedstawiana w nagiej półpostaci, z koroną cierniową. Sam Chrystus ukazuje nam ranę w boku z przebitym sercem.

  5. Chrystus Boleściwy (1527), Kolekcja „Europeum” Muzeum Narodowego w Krakowie. Jan Gossaert [1], zw. Mabuse [2] (ur. ok. 1478 w Maubeuge, zm. w 1532 w Bredzie) – niderlandzki malarz, rysownik i rytownik okresu renesansu, główny reprezentant italianizmu w malarstwie niderlandzkim XVI w. Życiorys.

  6. Chrystus Boleściwy w kaplicy Kopernikowskiej. Późnogotycka rzeźba wykonana w latach ok. 1510-1520 z drewna iglastego, o wys. 1,26 m przedstawia Chrystusa obnażonego, przepasanego w biodrach tylko obficie fałdowanym perizonium. Twarz ma skupiony, spokojny wyraz, głowa zwieńczona koroną cierniową.

  7. Tarnorudzki Chrystus do dziś władający w ołtarzu głównym świątyni w Zielonce Pasłęckiej — zasłaniany obrazem Chrystusa zmartwychwstałego — pilnuje, by słowa Ojca św. się ziszczały.