Yahoo Poland Wyszukiwanie w Internecie

Search results

  1. Pustynia żwirowa lub żwirowata – rodzaj pustyni z powierzchnią pokrytą gładkimi, drobnymi odłamkami skalnymi o zaokrąglonych krawędziach. Powstaje w efekcie procesów eolicznych, głównie deflacji. Na Saharze dla pustyni żwirowatej stosuje się arabskie nazwy serir lub reg [1].

  2. 26 maj 2020 · Pustynia żwirowa - pustynia, efekt procesów eolicznych, głównie deflacji. - Serir - (arab.) to nazwa pustyni żwirowej stosowana w północnej Afryce na Saharze (Kalanszo) i na Półwyspie Arabskim. - Gibber to nazwa ciemnych pustyń żwirowych występujących w Australii - (Pustynia Simpsona oraz Pustynia Gibsona).

  3. pustynia żwirowa hasło do krzyżówki. Znaleźliśmy 5 haseł określenia "pustynia żwirowa" Trafność najlepszego hasła: 10/10; Udostępnij; Hasło Określenie hasła; serir: pustynia żwirowa: SERIR: pustynia żwirowa na Saharze: SERIR: pustynia żwirowa u podnóża gór

  4. Pustynia Gibsona ( ang. Gibson Desert) – żwirowa pustynia w Australii Zachodniej, pomiędzy Wielką Pustynią Piaszczystą na północy a Wielką Pustynią Wiktorii na południu. Obszar jej wynosi 155 900 km², a roczna suma opadów 125-250 mm.

  5. 2 mar 2023 · To co przeciętnemu Kowalskiemu kojarzy się z pustynią, czyli wysokie rozległe wydmy to ergi (pustynia piaszczysta) charakteryzujące się między innymi masami lotnego piasku. W Maroku nie jest to powszechny widok. Właściwie turystycznie dostępne są tylko dwa takie miejsca, będące częściami zachodnich krańców Sahary.

  6. 13 maj 2019 · To właśnie tam w miejscu, gdzie pustynia żwirowa łączy się z piaszczystą znajduje się oaza palmowa, Ksar Ghilane. Inna nazwa tego miejsca Henchir Tébournouk. Ksar Ghilane (Tunezja) Nocleg w oazie. Obecnie oaza jest interesującym centrum turystycznym, mało rozpropagowanym, ale posiadającym pewną infrastrukturę.

  7. Pustynia – teren o dużej powierzchni, na którym zwarta roślinność nie przekracza 10 %, z powodu małej ilości opadów i przynajmniej okresowo wysokich temperatur powietrza, co sprawia, że parowanie przewyższa ilość opadów [1]. Na gorących pustyniach temperatury przekraczają nawet 50 °C, nocą zaś spadają do 0 °C.