Yahoo Poland Wyszukiwanie w Internecie

Search results

  1. Żupa solna – w dawnej Polsce mianem tym określano kopalnię soli, zwykle w posiadaniu książąt lub królów. Żupą solną, tak jak kopalniami kruszców zarządzał żupnik, mianowany urzędnik królewski. Oprócz żup królewskich istniały również żupy prywatne. W średniowiecznej Polsce znajdowały się dwa obszary wydobycia soli:

  2. KOPALNIA SOLI. 5 minut spaceru od Zamku. Narodowa instytucja kultury. Posiada ekspozycje w obiektach stanowiących w przeszłości królewskie przedsiębiorstwo solne: w kopalni soli i Zamku Żupnym w Wieliczce. Obydwa te miejsca są na liście UNESCO.

  3. Tyrawa Solna – wieś w Polsce, położona w województwie podkarpackim, w powiecie sanockim, w gminie Sanok. Leży u ujścia Tyrawy do Sanu. Wieś leży w Górach Słonnych. Zarówno jej nazwa, jak i gór pochodzi od słonych źródeł, z których warzono sól już w epoce brązu.

  4. Kopalnie soli w Wieliczce i Bochni (czyli od średniowiecza tzw. Krakowskie Żupy Solne) są wyjątkowe pod każdym względem. Przede wszystkim są to najstarsze czynne kopalnie soli na kontynencie.

  5. Narodowa instytucja kultury. Posiada ekspozycje w obiektach stanowiących w przeszłości królewskie przedsiębiorstwo solne: w kopalni soli i Zamku Żupnym w Wieliczce. Obydwa te miejsca są na liście UNESCO.

  6. Eksploatacja soli zaprzestana została całkowicie w 1996 roku. Dziś podziemia kopalni służą celom turystycznym, muzealnym i leczniczym. W obrębie naturalnych pustek podziemnych - Groty Kryształowej Górnej i Dolnej utworzony został rezerwat przyrody.

  7. www.wikiwand.com › pl › Żupa_solnaŻupa solna - Wikiwand

    Z Wikipedii, wolnej encyclopedia. Żupa solna – w dawnej Polsce mianem tym określano kopalnię soli, zwykle w posiadaniu książąt lub królów. Żupą solną, tak jak kopalniami kruszców zarządzał żupnik, mianowany urzędnik królewski. Oprócz żup królewskich istniały również żupy prywatne.